Släktforskningsbibeln är här

Idag, lördagen den 31 januari 2026, uppmärksammas Släktforskningens dag runt om i hela landet. Arkiv, föreningar och andra aktörer bjuder in till föreläsningar, öppet hus och olika arrangemang för alla som är nyfikna på sitt ursprung. Släktforskningsföreningar håller dörrarna öppna och välkomnar både nybörjare och erfarna släktforskare.

Fram till och med 2025 firades Släktforskningens dag den tredje lördagen i januari, men från och med i år är det istället månadens sista lördag som gäller.

Vi på Släktingar vill förstås vara med och fira släktforskningens egen dag. Därför passar vi på att lansera Släktforskningsbibeln – en helt kostnadsfri guide för dig som vill komma igång med släktforskning, men också för dig som redan har erfarenhet och vill fördjupa dina kunskaper.

Guiden kan laddas ner direkt via vår hemsida:
Ladda ner Släktforskningsbibeln här

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


WordPress Cookie-tillägg av Real Cookie Banner